روغن زیتون بکر ایرانی طلای نایاب شناخته شد

وقتی چیزی فوق‌العاده خوشمزه برای شما فوق‌العاده خوب می‌شود، همیشه لذت غیرمنتظره‌ای است و اگر هنوز درباره روغن زیتون یاد نگرفته‌اید، حالا خواهید فهمید!

روغن زیتون از هزاران سال قبل از یونانیان و رومیان باستان یکی از اصلی ترین روغن های مدیترانه ای بوده است و امروزه نیز محبوب ترین روغن پخت و پز در منطقه باقی مانده است. 

در واقع، متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند که مردم مدیترانه طولانی‌ترین عمر را دارند دقیقاً به این دلیل که رژیم غذایی معمولی روزانه آن‌ها سرشار از چربی‌های سالم از روغن زیتون بکر ایرانی، آجیل و ماهی‌های چرب است.

در مقایسه با سایر روغن های پخت و پز، روغن زیتون به دلیل ترکیبات پلی فنولی قوی موجود در روغن زیتون فوق بکر و سطوح بالای اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFA) که در همه موارد موجود است، دارای پتانسیل منحصر به فردی برای ایجاد یک ضربه مضاعف در برابر بیماری های مزمن و دژنراتیو است.

انواع در نتیجه، مصرف روغن زیتون با همه چیز از بهبود سطح کلسترول گرفته تا خلق و خوی بهتر و استخوان های قوی تر مرتبط است.

روغن زیتون فوق بکر منبعی غنی از پلی فنول ها، ترکیبات زیست فعال طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است که در غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات و زیتون یافت می شود.

یکی از دلایل مفید بودن پلی فنول‌ها برای سلامتی این است که با استرس اکسیداتیو مبارزه می‌کنند – نوعی استرس در بدن که به لیپیدها، پروتئین‌ها و DNA آسیب می‌رساند و به بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت و زوال عقل کمک می‌کند.

دو پلی فنل فراوان در روغن زیتون هیدروکسی تیروزول و اولئوکانتال هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد سرطانی، محافظت کننده عصبی و ضد میکروبی هستند.

روغن زیتون به دلایل (بسیاری) خوب برای سلامت قلب در نظر گرفته می شود. در مطالعه PREDIMED که به طور گسترده مورد استناد قرار گرفت.

افرادی که رژیم مدیترانه ای داشتند و روزانه بیش از 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر مصرف می کردند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دادند و در مجموع خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری قلبی در آنها کاهش یافت.

30 درصد کمتر از افرادی که رژیم غذایی کم چرب دارند. EVOO همچنین با بهبود سطح کلسترول و کاهش فشار خون مرتبط است.

این احتمالاً به لطف اسید اولئیک (متداول ترین MUFA در تمام انواع روغن زیتون) و پلی فنول های مختلف است که می تواند التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد و سطح کلسترول خون را تغییر دهد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.